A Debreceni Egyetemen világszínvonalú műtői monitort fejlesztettek ki
Az altatásos műtétek során használt izomlazítók hatásainak pontos megfigyelésére alkalmas monitort fejlesztett ki a Debreceni Egyetem aneszteziológiai és intenzív terápiás klinikája, valamint az amerikai Mayo klinika közreműködésével a svéd Senzime cég.
Fülesdi Béla egyetemi tanár, a debreceni klinika igazgatója elmondta: az új műszer a műtét végén pontosan jelzi, mikor képes a beteg önállóan lélegezni, az innovatív, a visszatérő izomerőt jelző monitor használatával jelentősen növelhető a betegbiztonság. Sorin Brull, a Mayo klinika professzora közölte, az altatásos műtétek során az altatószerek és a fájdalomcsillapítók mellett az izomműködés kiiktatásához szükséges gyógyszereket, úgynevezett izomrelaxánsokat használnak, ezáltal a műtét elején biztonságosabb a lélegeztetéshez szükséges cső behelyezése, a műtét során pedig nem jelentkeznek a sebészi beavatkozást zavaró akaratlan mozgások.
A Debreceni Egyetemen világszínvonalú műtői monitort fejlesztettek ki
Mint mondta, az új - TetraGraph nevű - műszer egyebek mellett pontosan jelzi azt a fázist a műtét végén, amikor a beteg már képes légzéstámogatás nélkül, önállóan lélegezni. Az amerikai professzor szerint az új műszer elsősorban azért versenyképes, mert az eddig használtaknál jóval gyorsabb, mintegy 20-30 másodperc a beállítási ideje és a könnyen kezelhető az orvosok számára, ami jelentősen növeli a betegbiztonságot. Tőzsér József, a DE egészségipari innovációért és képzésfejlesztésért felelős rektorhelyettese kiemelte: a mostani fejlesztés azért is jelentős, mert a betegbiztonságot javító innovatív monitor olyan eszköz, amely megfizethető, gyakorlatilag egy számítógép áráért - kétezer euróért - beszerezhető.