Munkaügyi Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat tájékoztatója
Munkaügyi Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat (MTVSZ) ⎯ Ingyenes, szakértői támogatás konfliktusos munkaügyi helyzetek rendezéséhez a „Korona-vírus” okozta kritikus, vitás helyzetekben is.
Az MTVSZ célja a kollektív munkaügyi vitás helyzetek békés, konszenzuális feloldásának független, professzionális támogatása (pl. tanácsadás, közvetítés stb. révén), mértékadó munkajogászi szaktudással, mediációs, megállapodás-orientált szemlélettel.
Az Európai Unió és a magyar Kormány támogatásával 2017 decembere óta működik hazánkban a Munkaügyi Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat. A Szolgálat a munkaügyi kapcsolatok működésének támogatására, a kollektív munkaügyi vitás helyzetek feloldására jött létre. A Szolgálat tagjainak közreműködését a munkáltatók, a szakszervezetek, és az üzemi tanácsok tudják igénybe venni.
A Szolgálat tagjaiból álló régiós névjegyzék személyi összetétele garancia a szakmai ⎯ munkajogászi ⎯ hozzáértésre és függetlenségre. Az MTVSZ igénybevétele díjmentes. Az eljáró tag személyét a felek szabadon választhatják ki a régiós névjegyzékből.
A MOSTANI „VÍRUS-HELYZETBEN” KÜLÖNÖSEN KIKNEK ÉRDEMES A SZOLGÁLATHOZ FORDULNIA?
Azon felelős szemléletű munkáltatóknak, cégeknek, amelyek a munkavállalói érdekképviseletek bevonásával, partneri, tárgyalásos úton, konstruktívan, jogszerűen és hatékonyan kívánják rendezni az újonnan felmerült, kollektív természetű munkaügyi kihívásaikat.
Azon munkavállalói érdekképviseleteknek (szakszervezetek, üzemi tanácsok), amelyek stratégiát kívánnak alkotni a felmerült kérdések rendezéséhez, tárgyalni kívánnak a munkáltatói oldallal az újonnan kialakult helyzetben, vagy éppen elakadnak e tárgyalásokkal.
EGYEBEK MELLETT MILYEN AKTUÁLIS TÉMÁKBAN, VITÁKBAN LEHET A SZOLGÁLAT SEGÍTSÉGE HASZNOS?
- Elakadt, megfeneklett (kollektív) tárgyalások a két oldal között.
- A „válságra” reagáló új foglalkoztatási modellek, konstrukciók konszenzuális kidolgozása.
- A távollétek átlátható, megállapodás-orientált rendezése, szervezése, tervezése.
- A bérviták megelőzése, feloldása, a bérrendszerek adaptálása.
- Az esetlegesen megnövekedett munkahelyi kockázatok optimalizálására közös megoldások kialakítása.
- Hosszabb távú tervezés, partneri alapon (pl. munkaerő-igények átalakulása).
MIÉRT SEGÍTHET AZ MTVSZ?
- Mert a hatályos, „sztenderd” munkajogi szabályok sok tekintetben csak korlátozottan adnak választ az újszerű, tömeges, „krízis-szerű” kihívásokra: a szakértően támogatott (kollektív) tárgyalásokra, érdekegyeztetésre most hangsúlyozottan szükség van!
- Mert ilyen nehéz helyzetben az „erőből”, „kapkodásból”, „egyoldalúan” stb. hozott döntések ⎯ hosszú távon például ⎯ ártalmasak is lehetnek.
- Mert hisszük, hogy egy ilyen krízis-helyzetben a felek (állam, munkáltatók, munkavállalók) közös megoldáskeresésére, együttes kockázatvállalására van szükség! A jogszabályok (az „állam”) adta keretek között bizonyosan leginkább a két fél (munkáltatók és munkavállalói érdekképviseletek) higgadt, szakértő módon (pl. az MTVSZ által) támogatott, célirányos tárgyalása hozhatja el a mindenki számára vállalható, előremutató megoldásokat.
Figyelem: a Szolgálat egyedi, egyéni munkaügyi (jog)vitákban nem jár el!
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ: https://www.munkaugyivitarendezes.hu/
https://nfsz.munka.hu/Lapok/nfsz_munkaugyitanacsado.aspx
Elérhetőségeink
Észak-Magyarország - Dr.Tóth Hilda
(toth.hilda@munkaugyivitarendezes.hu)
Észak-Alföld - Dr. Nádasné Dr. Rab Henrietta
(rab.henriett@munkaugyivitarendezes.hu)
Dél-Alföld - Rossu Balázs Roland
(rossu.balazs@munkaugyivitarendezes.hu)
Dél-Dunántúl - Dr.Bankó Zoltán
(banko.zoltan@munkaugyivitarendezes.hu)
Közpé-Dunántúl - Dr. Gyulavári Balázs
(gyulavari.tamas@munkaugyivitarendezes.hu)
Nyugat-Dunántúl - Dr. Trenyisán Máté
(trenyisan.mate@munkaugyivitarendezes.hu)
Közép-Magyarország
Pénzügyminisztérium Társadalmi Párbeszéd Osztály ( tpo@pm.gov.hu)